Veganet spol. s r.o.

komletní IT servis


Optika

Optické kabely a jejich spojování:

Optická vlákna jsou poměrně křehká, chrání se proto vždy ochrannými vrstvami, tzv. primární a sekundární ochranou.
Primární ochrana optického vlákna je tvořená ve vrstvách na vlákno nanášeným akrylátovým lakem. Vynecháme-li plastová vlákna POF a zaměříme-li se na dnes běžně používaná křemičitá vlákna, primární ochrana je na vlákně nanesena vždy nezávisle na kabelové konstrukci a její průměr je cca. 250μm.
Sekundární ochrana už může být různá. Platí pravidlo, že gelové loose tube kabely obsahují vlákna pouze v primární ochraně 250μm, sekundární ochranu supluje právě gel obsažený v trubičce uvnitř kabelu. U kabelů s break-out ochranou je sekundární ochrana zpravidla z PVC či LSOH (PP, PU) materiálu o různých průměrech, nejčastěji však 900μm (mini break-out). Break-out ochrany lze ještě dále dělit podle provedení na těsné, polotěsné či volné.

Propojení několika objektů pomocí optických kabelů představuje nejlepší řešení v rámci firemní infrastruktury.

Výhody optických kabelů:

• jejich malé rozměry
• jsou inertní vůči elektromagnetickému rušení (instalaci lze provést v souběhu s rozvody silnoproudých kabeláží)
• rozvaděče, kde jsou umístěny vysílač a přijímač jsou galvanicky odděleny(nedochází k přenosu zemního potenciálu)
• nabízí vysokou přenosovou rychlost
• nejsou omezeny vzdáleností 100m (305feet) jako metalické kabely

Optické kabely dělíme na dvě základní skupiny:

• MM - Multimode 62,5/125(OM1), 50/125 (OM2,OM3,OM4,OM5)
• SM  - Singlemode 9/125 (OS1,OS2)
                                                                                                                                                            
Použitelnost jednotlivých typů kabelů závisí na šířce vidového pásma. Obecně se dá říci, že SM (jednovidové) kabely se používají pro kabeláže a přenosy na velké vzdálenosti a MM (mnohavidové) kabely se spíše používají jako rozvody ve vnitřních částech budov.

Svařování optických kabelů:

slouží k pevnému, tzn, nerozebiratelnému spojení dvou vláken. Svářecí přístroj pomocí svých dvou elektrod spojí konce vláken a tím vytvoří zcela homogenní spoj. Útlum takto vytvořeného spoje se pohybuje v řádech setin dB. To znamená, že takto vytvořený spoj je nejspolehlivější a navíc i vysoce kvalitní. Můžeme takto spojovat vlákno na vlákno, nebo na optickou trasu navařujeme pigtaily. Optické pigtaily jsou továrně zhotovené konektory různých typů se zpravidla 1 metrovým kouskem vlákna. Naše společnost nabízí službu "Svařování optických vláken". Spoj provádíme pomocí svářecí soupravy Furukawa. Tato svářecí souprava disponuje automatickým nastavení vláken ve třech osách. Po kompletaci optických rozvaděčů je provedeno měření útlumu, které je součástí dokumentace kterou investor obdrží.

Svařování optických kabelů z Vašeho materiálu

Pro případ, kdy Vaše společnost vlastní optický materiál nabízíme také službu "Svařování optických kabelů z Vašeho materiálu". Po kompletaci optických rozvaděčů je provedeno měření útlumu, které je součástí dokumentace kterou investor obdrží.
 

 


VEGANET spol. s r.o., U Vorlíků 288/15, 160 00 Praha 6 - Bubeneč

IČO: 25061844, DIČ: CZ25061844

Společnost je zapsaná v OR vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 46317